O ponad 7% wzrósł polski eksport w ciągu jedenastu miesięcy 2018 r. – tak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Według ekspertów, w najbliższym czasie możliwy jest dalszy wzrost, choć może go utrudnić m.in. Brexit, schłodzenie gospodarki Niemiec oraz wojny handlowe pomiędzy USA i Chinami.

Miniony rok był udany dla eksportu polskich towarów z branży metalowej. Rodzime spółki odnotowały znaczne wzrosty we wszystkich kwartałach 2018. Jako przykład podana została Mangata Holding S.A., której spółki dystrybuują swoje produkty do ponad 70 krajów na świecie.

Więcej na: https://www.magazynprzemyslowy.pl/aktualnosci/Automotive-branzowym-liderem-eksportu,11729,1

 


10.12.2018 portal Magazyn Przemysłowy opublikował artykuł dotyczący sytuacji w Polskim przemyśle. W ostatnich latach polski jak i europejski przemysł dynamicznie się rozwija. Dwa pierwsze kwartały bieżącego roku były dla polskiego przemysłu korzystne. W marcu 2018 r. PMI wynosiło 53,70 pkt. Na początku czerwca indeks wzrósł do 54,20 pkt. 

„Branża przemysłowa korzystała z trendu wzrostu gospodarczego, który zgodnie z prawami ekonomii, przeistacza się obecnie w okres lekkiego spowolnienia. Sytuacja w gospodarce ma zawsze charakter sinusoidalny – tam gdzie notujemy wzrost, wkrótce będziemy musieli zanotować spadek. I takie chwilowe wyhamowanie spotykamy obecnie na naszym rodzimym rynku – jednak w dłuższej perspektywie czasu, możemy spodziewać się utrzymanie trendu wzrostowego”– uważa Leszek Jurasz, prezes zarządu Mangata Holding.

 Najprawdopodobniej nastąpi kolejny okres spowolnienia koniunktury. Potwierdza to październikowe PMI wynoszące 50,4 pkt. Według Leszka Jurasza zarządzającego Holdingiem MANGATA nie jest to jednak powód do nadmiernych obaw. Analizując historię cykli gospodarczych można spodziewać się, że obecny stan rzeczy potrwa do II kwartału 2019 r. Natomiast kolejne miesiące powinny upłynąć pod znakiem ponownego rozwoju branży przemysłowej.

Więcej na: https://www.magazynprzemyslowy.pl/aktualnosci/Polski-przemysl-powtarza-scenariusze-z-Zachodu,11572,1

 


 

10.10.2018 w Parkiecie ukazał się wywiad z Prezesem Mangaty Leszkiem Juraszem poruszający tematykę drożejącej energii oraz aktualnej sytuacji na rynku. „Droższy prąd to mniejsze obciążenie niż skok cen materiałów z 2017 r., który nie popsuł wyników. Jesteśmy też spokojni o koniunkturę, nie widzimy oznak spowolnienia”. Prezes zaznacza, że prognoza na 2018r. jest niezagrożona i nic nie wskazuje by 2019r. miał być pod względem wyników gorszy niż obecny.
Więcej na https://www.parkiet.com/Przemysl/310109986-Mangata-Holding-nie-boi-sie-drogiej-energii.html&template=restricted

  Parkiet


24.10.2018 w Pulsie Biznesu ukazał się wywiad z Prezesem Zarządu Mangata Holding Leszkiem Juraszem. W artykule przeczytamy o tym, jak Grupa przygotowuje się do  planowanego wzrostu cen materiałów i energii oraz jakie optymalizacje wdraża w swoich zakładach.

Grupa kapitałowa co roku inwestuje ok 40 mln zł w nowe urządzania i nowe technologie a także cały czas pracuje  nad optymalizacją zużycia energii, zwłaszcza w tych spółkach, które są najbardziej energochłonne. Nowe maszyny to mniejsze zużycie energii, większa wydajność, a więc w efekcie mniejszy udział energii w koszcie produktu.

Prezes Jurasz podaje jako jeden z przykładów, radzenia sobie z zaistniałą sytuacją, duży projekt wymiany oświetlenia w halach na LED: „To projekt, który przeprowadziliśmy dla naszego Holdingu m.in. z firmą Signify (wcześniej Philips Lighting)”.

Więcej na: https://www.pb.pl/dobra-koniunktura-nie-zwalnia-od-optymalizacji-943462

 


17.09.2018 portal newseria biznes opublikował wywiad z Prezesem Zarządu Mangata Holding. Polska plasuje się w pierwszej dwudziestce największych producentów stali na świecie i na piątym miejscu w UE (po Niemczech, Włoszech, Francji i Hiszpanii).

Podaż stali globalnie jest w tej chwili większa niż popyt. W związku z tym eksperci zakładają trend spadkowy dla cen, co z kolei dla nas byłoby bardzo korzystne – powiedział Prezes Holdingu.

Po pierwszym półroczu przychody Mangata Holding wyniosły 361,3 mln zł, EBITDA – 50,4 mln zł, a zysk netto sięgnął 31,6 mln zł. Oznacza to, że przychody grupy wzrosły rok do roku o 15 proc., EBITDA – o 6,5 proc., a zysk netto był większy o 22,5 proc. Na wyniki grupy wpłynęła przede wszystkim bardzo dobra koniunktura we wszystkich segmentach – automotive, armatury, automatyki przemysłowej i elementów złącznych.

Więcej na: https://biznes.newseria.pl/news/surowce/trwa-dobra-passa-w,p682069407?PHPSESSID=588be38f23e6c6953da42a38ed3a91f2